Gondolatok a cselekvésről

2024.06.11

"Látomásaink csak akkor érnek valamit, ha merjük vállalni a velük járó kockázatot. Nem elég bámulni a lépcsőt, fel is kell mennünk rajta."

Vance Havner

Keresve sem találhatnék ideillőbb témát ennél, hiszen a coaching legfontosabb és egyben legkritikusabb része a cselekvésről szól. Ahhoz, hogy változást érjünk el az életünk bármely területén változtatnunk kell. Ez pedig amellett, hogy gondolati beidegződéseink és hozzáállásunk megváltoztatásával jár, sokszor ténylegesen mást is kell tennünk ehhez.

A változás gyakran fájdalommal jár, a fájdalomtól pedig ösztönösen igyekszünk távoltartani magunkat. Ez a fájdalom három szinten jelentkezik majd. Érzelmi síkon (Szív), amikor valamit elengedünk és így veszteséget élünk meg, gondolati szinten (Fej), amikor új megközelítésben kell dolgokat átgondolni és testi szinten (Kéz), mert fel kell hagyni a régi szokásokkal és viselkedési formákkal, tehát új módon kell cselekedni.

Ezeket mind érezni, gondolni és tapasztalni fogod. Az ellenállás egy teljesen természetes reakció és a változás velejárója. Számíts rá, hogy lesznek olyan érzéseid, gondolataid, sőt cselekedeteid is, amelyek az eredmény ellen hatnak majd. De a bűntudat helyett inkább örülj neki, mert ez azt jelenti, hogy úton vagy a valódi változás felé.

Nem számít, hogy mit érzel, vagy mit gondolsz, mindig cselekedhetsz.

Ha már van egy cselekvési terved, de félsz megtenni a következő lépést itt egy kis segítség hozzá négy lépésben:

  • Idézd fel magadban a félelem érzését, ami akkor támadna benned, ha például valami új dologba akarnál kezdeni, vagy új felelősséget, kockázatot készülsz vállalni, vagy elköteleznéd magad valaki vagy valami mellett, vagy kofrontálódnod kellene, hogy kiállj magadért.
  • Idézd fel hogyan hagytad a múltban, hogy a félelem, az önbizalomhiány vagy a bizonytalanság eltántorítsanak a célodtól.
  • Gondold meg! Ha az élet gátakat emel a célodhoz vezető úton, - és erre mérget vehetsz! – akkor a legjobb hozzáállás, ha gátfutó leszel.
  • Kezeld a félelmet – cselekedj úgy, mintha már bátor lennél! Kezeld az önbizalomhiányt – cselekedj úgy, mintha bármit képes lennél megtenni! Kezeld a bizonytalanságérzetet – tégy úgy, mintha magabiztos és kiegyensúlyozott lennél.

Csak tedd meg! Mert csak a cselekvés segít! Csináld, és figyeld, ahogy a félelem, az önbizalomhiány és bizonytalanságérzet eltűnnek az út porában…